تحصیل پزشکی در قبرسReviewed by FAEZEH on Apr 23Rating: 4.5تحصیل پزشکی در قبرسکشور قبرس کشوری اروپایی و جزیره‌ای زیبا با داشتن و آب‌ وهوای معتدل ، داشتن جامعه آروم هزینه‌های مناسب زندگی و آموزش با کیفیت بالا، محیط امن، هزینه های زندگی مقرون به صرفه هست به همین دلایل تبدیل به یک قطب آموزشی بین آسیا و آفریقا و اروپا شده است برای همین خیلی از داوطلبان تحصیل پزشکی در قبرس را انتخاب میکنند تحصیل پزشکی

تحصیل پزشکی در قبرس

از گذشته تا به امروز رشته تحصیل پزشکی در قبرس همیشه طرفداران بسیار زیادی در بین دانشجویان در سرتا سر دنیا داشته است اما همان طور که میدانید قبول شدن در این رشته نیاز به زحمت بسیار زیادی دارد و در بسیاری از نقاط جهان از جمله ایران سدی به نام کنکور در مقابله داوطلبان وجود دارد که گذشتن از این سد خیلی سخت است که باعث شده است بسیاری از افراد از آرزو و رویای پزشکی دست بکشند ولی راه حلی که پیش روی آنها هست تحصیل در خارج از کشور مثل تحصیل پزشکی در قبرس در دانشگاه‌های معتبر و مورد تائید وزارت علوم هست که پیش روی این افراد است.
پزشکی در قبرس
از آنجا که کشور قبرس کشوری اروپایی و جزیره‌ای زیبا که در شرق مدیترانه قرار داشته و آب‌ وهوای معتدل مدیترانه ای، داشتن جامعه آروم هزینه‌های مناسب زندگی و مخارج کمتر نسبت به کشورهای اروپایی و آموزش با کیفیت بالا، محیط امن، هزینه های زندگی مقرون به صرفه، تدریس منحصرا به زبان انگلیسی ، چهارراهی بین قاره های اروپا، آسیا و آفریقا، قبرس را به قطب آموزشی بین المللی تبدیل کرده است خوب است بدانید قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم‌شده که بخش شمالی آن اغلب ترک‌زبان و مسلمان بوده و بخش جنوبی آن یونانی هستند. هر دو زبان ترکی و یونانی در این کشور رایج بوده اما زبان تدریس در دانشگاه‌ها انگلیسی است. امنیت بالای این کشور و آمار کم جرم و بزه، فاصله کم آن با کشور ایران و وجود پروازهای متعدد، عدم داشتن امتحان ورودی و مصاحبه، عدم نیاز و اجبار به مدرک زبان انگلیسی، تعداد زیاد مسلمانان و دسترسی به غذاهای حلال و  و همینطور فرهنگ و علایق شان بسیار شبیه به ایرانی ها هست هر ساله دانشگاه های قبرس پذیرای داوطلبان ایرانی هست و حتی به جز ایران تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در قبرس در بین دانشجویان پزشکی بین المللی بسیار محبوب است. دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی در قبرس ۴  رشته (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی به زبان انگلیسی ارائه می دهد به این دلایل تحصیل پزشکی در قبرس بسیار در سال های اخیر طرفدار داشته است

طول دوره تحصیل پزشکی در قبرس ۶ سال است که ۳ سال ابتدایی آن در دانشگاه EMU قبرس و ۳ سال نهایی آن در دانشگاه مرمره
ترکیه برگزار می شود که به کد رشته ٩١ معروف است .اما یک دوره پزشکی با کد رشته ٩٣ وجود دارد که  ٣سال اول ،دانشگاه مدیترانه شرقی و ۴سال دوم در دانشگاه  علوم پزشکی ایران  در تهران با بورس ۵٠درصد  میباشد  که  مورد تائید وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی میباشد
با اینکه بسیاری از دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی در قبرس تازه تاسیس هستند، ولی با داشتن کیفیت آموزشی بالا دارای تجربه بین المللی با موسسات دیگر می باشند. به عنوان یک مثال خوب فارغ التحصیلان پس از تحصیل به راحتی خیلی از دانشگاه های معتبر جهان برای تحصیل پذیرفته میشوند ، تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی نیز در اغلب دانشگاه ها مقدور است. شرایط تحصیل در قبرس در مقطع کارشناسی یا لیسانس مانند دیگر کشور های می باشد اما مسلما تفاوت هایی وجود دارد که قبل از اقدام بایستی از آنها آگاه گردید.  امروزه کشور قبرس با دارا بودن دانشگاه‌های  معتبر و برنامه‌ریزی دولت آن برای جذب سرمایه از طریق جذب دانشجوی خارجی به‌عنوان یکی از اولین گزینه‌های دانشجویان ایرانی تبدیل‌شده است رشته پزشکی یکی از رشته‌های جدید در دانشگاه‌های قبرس بوده دانشگاه مدیترانه شرقی (EMU) در سال ۱۹۷۹ به عنوان موسسه تکنولوژی عالی در مهندسی عمران، مهندسی برق و مهندسی مکانیک در قبرس تاسیس شده است و همینطور  دانشگاه مدیترانه شرقی ازجمله دانشگاه‌های ارائه‌دهنده این رشته است. این دانشگاه که در قبرس شمالی واقع‌شده است، با همکاری دانشگاه مرمره ترکیه اقدام به تأسیس این رشته کرده است. به این صورت که دانشجویان با گذراندن سه ترم و کسب حداقل معدل ۱۴ به مدت سه سال نیز در ترکیه به تحصیل مشغول می‌شوند تا با دریافت مدرک از سوی دانشگاه مرمره که مورد تائید وزارت علوم ایران است، فارغ‌التحصیل شوند. در صورت عدم دستیابی به معدل بالا دانشجو ممکن است با مانع‌تراشی دانشگاه مرمره مواجه شود. خوب است بدانید بسیاری از دانشجویان ترکیه‌ای که در کشورشان با کنکور سخت پزشکی مواجه هستند برای دور زدن این آزمون دشوار تحصیل در قبرس را انتخاب می‌کنند. ظرفیت پذیرش این رشته محدود بوده و دانشجویان باید به صورت یکجا شهریه ترم اول را پرداخت کنند. ولی از ترم  دوم دانشجو میتواند شهریه را به صورت اقساطی در ٣قسط پرداخت کند.
پس از تحصیل به راحتی خیلی از دانشگاه های معتبر جهان برای تحصیل پذیرفته میشوند ، تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی نیز در اغلب دانشگاه ها مقدور است. شرایط تحصیل در قبرس در مقطع کارشناسی یا لیسانس مانند دیگر کشور های می باشد اما مسلما تفاوت هایی وجود دارد که قبل از اقدام بایستی از آنها آگاه گردید.  امروزه کشور قبرس با دارا بودن دانشگاه‌های  معتبر و برنامه‌ریزی دولت آن برای جذب سرمایه از طریق جذب دانشجوی خارجی به‌عنوان یکی از اولین گزینه‌های دانشجویان ایرانی تبدیل‌شده است رشته پزشکی یکی از رشته‌های جدید در دانشگاه‌های قبرس بوده دانشگاه مدیترانه شرقی (EMU) در سال ۱۹۷۹ به عنوان موسسه تکنولوژی عالی در مهندسی عمران، مهندسی برق و مهندسی مکانیک در قبرس تاسیس شده است و همینطور  دانشگاه مدیترانه شرقی ازجمله دانشگاه‌های ارائه‌دهنده این رشته است. این دانشگاه که در قبرس شمالی واقع‌شده است، با همکاری دانشگاه مرمره ترکیه اقدام به تأسیس این رشته کرده است. به این صورت که دانشجویان با گذراندن سه ترم و کسب حداقل معدل ۱۴ به مدت سه سال نیز در ترکیه به تحصیل مشغول می‌شوند تا با دریافت مدرک از سوی دانشگاه مرمره که مورد تائید وزارت علوم ایران است، فارغ‌التحصیل شوند. در صورت عدم دستیابی به معدل بالا دانشجو ممکن است با مانع‌تراشی دانشگاه مرمره مواجه شود. خوب است بدانید بسیاری از دانشجویان ترکیه‌ای که در کشورشان با کنکور سخت پزشکی مواجه هستند برای دور زدن این آزمون دشوار تحصیل در قبرس را انتخاب می‌کنند. ظرفیت پذیرش این رشته محدود بوده و دانشجویان باید به صورت یکجا شهریه ترم اول را پرداخت کنند. ولی از ترم  دوم دانشجو میتواند شهریه را به صورت اقساطی در ٣قسط پرداخت کند.

‎دانشگاه میدترانه شرقی  امروز یک دانشگاه چند رشته با بیش از ۱۱ دانشکده ها و ۳۶ موسسه پژوهشی می باشد. بیش از ۹۷ رشته در مقطع کارشناسی و ۷۵ رشته در مقاطع تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه ارائه میگردد، دانشگاه مدیترانه شرقی با محیطی چند فرهنگی پذیرای بیش از ۱۹،۰۰۰ دانشجو از بیش  ۹۸ کشور با طیف گسترده ای از برنامه ها به زبان انگلیسی و ترکی است.

امیدوارم این مقاله برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور همینطور تحصیل پزشکی در قبرس  را دارند مفید بوده باشد برای اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاوران ما در تماس باشید.